UAB „Veika“ konkurencingumo didinimas pateikiant į rinką inovatyvią aplinkosaugos technologiją

2015-2016 m. UAB „Veika“ įgyvendinа pagal 2009–2014 m. Norvegijos finansinio mechanizmo Žaliosios pramonės inovacijų programos Partnerystės projektų schemą finansuojamą projektą “UAB „Veika“ konkurencingumo didinimas pateikiant į rinką inovatyvią aplinkosaugos technologiją tapetų gamybos srityje GREENCOVER“ (projekto Nr. NOR-LT09-ŪM-01-K-03-005), skirtą ekologiško tapetų pagrindo be PVC gamybai.

UAB “Veika” pradėjo veiklą dar 1991 metais. Įmonėje yra įrengtos modernios mokslinių tyrimų (MT) ir eksperimentinės plėtros laboratorijos, kuriose vykdomas naujų produktų kūrimas ir nuolatinis gaminamų produktų tobulinimas. Kvalifikuotų chemijos mokslo ir pramonės specialistų patirtis, žinios ir naujos idėjos bei moderni technika padeda per trumpiausią laiką sukurti, pagaminti ir pateikti į rinką sudėtingus, aukštos kokybės gaminius.

Projekto tikslas – pasitelkiant žaliąsias inovacijas sukurti prielaidas tapetų gamybos ir susijusių sektorių konkurencingumo augimui. Projekto poreikį sąlygoja didėjantis tapetų vartotojų dėmesys perkamų produktų poveikiui aplinkai. Šiuo metu beveik visi rinkoje esantys tapetai yra pagaminti naudojant dažus plastifikuoto polivinilchlorido (toliau – PVC) pagrindu. Polivinilchloridas – medžiaga, kuri dėl savo sandaros ir krūvių pasiskirstymo molekulėje yra labai stabili. Tai sunkiai yrantis polimeras, turintis beveik begalinį gyvenimo ciklą. Nors ši savybė yra ypatingai vertinama kaip PVC pagrindu pagamintų medžiagų ilgalaikiškumo garantas, ji sukuria didelio masto aplinkosaugos problemas. PVC yra antras pagal naudojimo paplitimą plastikas: pasaulyje per metus įvairiausių produktų gamybos procesuose panaudojama apie 30.000.000 tonų PVC, didžioji dalis kurių yra išmetama į sąvartynus, kuriuose PVC nesunyksta. Be to, labiausiai paplitęs plastifikatorius, kuris yra naudojamas plastifikuoto PVC gavimui, tai ftalato atmaina. Pastaruoju metu daugėja pranešimų, kad ftalatų plastifikatorius yra toksiškas, kas reiškia, kad apie 30 proc. šiai dienai gaminamų tapetų susideda iš potencialiai toksiško skysčio, kuris gali garuoti ir likti ant objektų, kurie turi kontaktą su šių tapetų paviršiumi.

UAB „Veika“ vykdytų MT procese pavyko sukurti visiškai naują tapetų dažų pagrindą, kurio sudėtyje nėra PVC ir plastifikatoriaus. Pagal naujo pagrindo savybes MT rezultate buvo sukurti ir kiti šių tapetų dažų sluoksniai. Naujieji tapetų dažai bus pranašesni už konkurentų siūlomus produktus, nes bus draugiški aplinkai, tačiau juos naudojant neprastės kiti vartotojams svarbūs tapetų pasirinkimo parametrai, tokie kaip kaina, reljefas, atsparumas, raštas, spalvinė gama ir pan. Dėl sukurtos naujos tapetų dažų formulės specifikos jos įvedimui į tapetų gamybos procesą yra būtina nauja technologija, todėl pagrindinis projekto uždavinys – sukurti ir pateikti į rinką inovatyvią aplinkosaugos technologiją tapetų gamybos srityje.

Projektui įgyvendinti pagal Norvegijos finansinio mechanizmo Žaliosios pramonės inovacijų programos Partnerystės projektų schemą skirta 1 000 000 EUR parama.

Projekto įgyvendinimo trukmė: 2015.02 – 2016.09

2015 m. kovas – atlikta įrangos pirkimo procedūra.

2015 m. gruodis – pradėtas įrangos montavimas ir technologijos diegimas.

2016 m. rugsėjis – inovatyvi technologija sėkmingai įdiegta, projektas baigtas.

Screen Shot 2015-02-09 at 2.25.59 PM